CANE CORSO EĞİTİMİ

 

Ana Sayfa

Cane Corso Eğitimi

 

Cane Corso eğitimi nedir ve Ne zaman başlamalıdır?...

        

       Ailemize yeni katılan cane corso yavrusu bizimle birlikte yaşamaya başladıkları andan itibaren eğitimlerine başlanması gerektiği kanısındayım.  Ama, eğitimden beklenti çıtasını çok yüksek tutmamak gerekir.  Bebek köpek için ailede ilk eğitim almalı kararı, bebek köpeğimizin aramıza katılıp ilk çişini ve kakasını eve yaptıkları an dır.   "Hemen eğittirmeliyiz bunu ..."  gibi özellikle evin hanımlarından ilk tepki ve istekler gelmeye başlar.  İsteriz ki, annesinden ve kardeşlerinden henüz ayrılmış, küçücük bir bebek Cane Corso dan tuvaletini istediğimiz bir yere yapmasını ve tuvaleti geldiğinde havlamasını veya bizleri bir şekilde haberdar etmesini bekleriz. Ama kendi bebekliğimizde bu tür alışkanlıklarımızı  uzun bir süre sonra edindiğimizi ve uzun bir süre  çiş ve kakamızı  annelerimizin temizlediğini hemen unuturuz.:-)

Şunu kesinlikle unutmayalım ki, O bize gelirken edindiği alışkanlık ve davranış kalıpları  O nun dünyasında doğru olanlardır. Bizim dünyamızı ve birlikte yaşama alanımızdaki doğrularımızı  O na sabır ve pozitif eğitimle öğretmemiz gerekmektedir.

     

      Cane Corso her yaptığı bize göre yanlış olan hareketinden dolayı, telefonla bir eğitim merkezini arayıp  "köpeğimi eğittirmek istiyorum, kaç gün sürer ve ne kadar ücreti olur..." şeklinde sorarız. Bu yöntem en basit ama çözümsüz olanıdır. Öncelikle, bizim henüz tanıyamadığımız ve bu nedenle hatalar yapmasına müsaade ettiğimiz küçük bir köpeği, bizim yaşam alanımızdan uzakta bir eğitim tesisinde eğitim alması bebek köpeğimize ve eğitimini tamamladıktan sonra bizimle beraber yaşam alanına geri döndüğünde  bize ne kazandırabilir ki. Tabii ki hiç bir şey. En başarılı eğitimi, cane corso sahibi tarafından verilmiş olanıdır. Bebek cane corsolarımızın ev içi uyum eğitimlerinde sadece profesyonel insanlardan danışmanlık yardımı alınız. ve unutmayınız ki her köpeğin ırkına mahsus eğitim alma özelliğinin yanında her cane corso köpeğin kendi özünde olan karakteristik yapısı bulunmakta bundan dolayı her ırka ve her cane corso ırkına farklı eğitim ve ödül proğramları uygulanmalı, eğitimde kesinlikle öngörü olmamalıdır.

 çalışacağım.

 

 

1.) Sadece gerekli komutlar: Köpek eğitim okullarında uygulanan eğitim müfredatlarının bir çoğu köpeğimizle birlikte yaşam alanımızda işimize yaramayan komutlar ve öğretilerdir. Ör. : Köpeğin sürünmek eğitimine tabii tutulması. Bu eğitim günlük yaşantımızda ne köpeğimizin nede onun ailesi olarak bizlere hiç bir faydası bulunmamaktadır. Bunun gibi eğitim okullarının kalıplaşmış eğitim müfredatları yerine Cane Corso eğiticisi ile birebir görüşülerek sizin gerçek ihtiyaçlarınızı saptamanız ve gereksiz komutlar öğretilmesi yerine, sizlere ortak yaşamda daha faydalı olacak komutların netleştirilmesi ve mutabık olunması daha faydalı olacaktır.

 

2.) Cane Corso eğitimcisi ile mutlak tanışma: Köpeğinizi en iyi siz tanıyorsunuz, eğitim okuluna teslim ederken kesinlikle Cane Corso köpeğinize eğitimi bizzat uygulayacak eğitici personelle tanışın, köpeğinizin günlük yaşam tarzını, sevdiklerini, sevmediklerini, yaramazlıklarını bunları eğiticisi ile bizzat paylaşın. Eğiticinin bu konular ile ilgili dosyasına notlar alıp almadığına dikkat edin. Bir eğiticinin eğitim okullarında bazen Onlarca öğrencisi olabiliyor, ve iş yoğunluğundan dolayı sizin beklentilerinizi unutabilir.

 

3.) Her şeyi öğretirim: Bu cümleyi rahat söyleyebilen meslektaşımdan uzak durun:-). Hepimizin hayata dair hayalleri umutları vardır, öğrencilik dönemimizde dahi gitmek istediğimiz okullar ve kariyer hedeflerimiz olmuştur. Ama bugünkü yaşantımızda çoğunluğumuz gerek okul, gerek iş ve kariyer noktasında hedeflerimize ulaşamadığımızı görürüz. Köpeklerimizde öyledir. Her alman kurdu,  her rottweiler bodyguard eğitimi almaz, her pointer av yapmaz, her golden retriever itaatkar olmaz.. Bunun için cane corso köpeğinize eğitim verecek eğitimci, cane corso köpeğinizin kendine has karakter testini yapmadan her şeyi öğretirim diyorsa o  eğitimciden uzak durun lütfen.

 

4.) Eğitimden beklenti: Malum köpek eğitim merkezleri, belli yasalar çerçevesinde faaliyet gösteren ticari işletmeler olup, ticari işletmelerin ana hedefi para kazanmak ve kara geçmektir. Bu nedenle bazen köpeğimizin yapabileceklerini değil, bizim duymak istediklerimiz bize anlatılır. Cane Corso köpeklerimiz zeka yapısı, algılama güdüsü ve davranış kalıpları bizlere göre düşük olan canlılardır. Onlar bizleri mutlu etmek için her şeyi yapmaya hazırdırlar. Bizleri (sahiplerini) gördüklerinde  kuyrukları sürekli sallanır, bizleri görmekten mutlu olduklarını ifade ederler. Bizlerde olduğu gibi onlarda da dış öğretilerle alışkanlıklar oluşmuştur. Onların dünyasında doğru olan alışkanlık kalıpları. Onların bizi olduğumuz gibi kabul ettiklerini unutmayalım. Bizde eğitimden beklenti çıtamızı bizleri çok seven cane corso dostlarımızı tamamen değişeceği yönünde olmayacağını unutmayalım. Eğitimcisinden cane corso köpeğimizi yapacağı testten sonra, eğitiminin bitmesini müteakip hangi noktada olabileceğini net olarak kararlaştırın.

 

5. Eğitim bitiş çalışması kendi ortamında yapılmalı: Malum cane Corso köpeklerimiz bizlerle beraber yaşantılarındaki hatalarından ve istenmeyen iletişim kopukluklarından dolayı profesyonel kişilerden köpek eğitimi yardımı alırız. Bu yardımı almamızdaki gaye köpeğimizin bizlerle beraber yaşam alanımızdaki hatalarının giderilmesi ve bizlerin verdikleri komutları yerine getirmesi isteğimizdir. Eğitim okullarında verilen ve eğitimin bitiminde eğitimcisi ile eğitim alanında yapılan eğitim çalışmasının eğitimini tamamlamış cane coroso köpeğimizi evimize getirdiğimizde, bir çok eski alışkanlıklarının devam ettiğini gözlemleriz. Boşa geçen süre ve boşa harcanan emek ve boşa yapılmış masraf olarak düşünür ve kendimizi bir an kötü hissederiz. Ama eğitimin bitimini müteakip, köpeğimizin kendi yaşam alanında yapılacak eğitim çalışması (alan koruma, ve bodyguard eğitimleri hariç) hem köpeğimiz hem bizim için daha faydalı olacak, köpeğimiz kendi ortamında eski istenmeyen alışkanlıklarını devam ettirmekten  vazgeçecektir.

İletişim

Cane Corso üretim çiftliği

Bursa

0532 343 8041

Bizi Takip Edin

cane corso facebook  cane corso instagram  cane corso  cane corso